Čo má spoločné Bratislava a Rím?

Autor: Radko Mačuha | 13.11.2013 o 18:27 | (upravené 13.11.2013 o 21:19) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  560x

Bratislava po páde železnej opony, sa v 90 rokoch z hľadiska nezastavanosti územia radila k zlatým mestám rozvoja.  Pre porovnanie, v Bratislave žije na rovnako veľkom území ako Viedeň o polovicu menej obyvateľstva.  Je to hlavne dôsledok socialistického plánovania, kedy sa zabrali  vzdialené prímestské obce na výstavbu panelových sídlisk pre proletariát  pracujúci vo fabrikách na území Bratislavy (BAZ, BEZ, Slovnaft, Dimitrovka, Káblovka, Klingerka, Cvernovka, Gumonka atď.)

Územie projektu Twin city Bratislava 2013Územie projektu Twin city Bratislava 2013foto Hana Fábry

Veľa z týchto fabrík sídlila na periférii mesta 19 storočia, ktoré sa socialistickou výstavbou zrazu ocitlo v širšom centre Bratislavy. Po nežnej revolúcii, rozpade RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej pomoci- socialistická obdoba súčasných Eurofondov) a strate odberateľov sa fabriky na území mesta začali privatizovať (iba naivný človek by si myslel, že účelom privatizácie bolo zachovať výrobu). Po privatizácii nasledoval bežný postup, zastavenie výroby, prepustenie zamestnancov, rozpredanie zariadení. Po tejto rabovačke ostali  prázdne historizujúce budovy z 19 storočia (bez pamiatkovej ochrany) na cenných pozemkoch v centre. Počas realitnej bubliny rokov 2005 až 2009 sa začína reťazová  reakcia búrania celej industriálnej stopy Bratislavy 19 storočia (niekedy aj napriek chabým protestom pamiatkárov, „ úprimne, ako môže pracovník pamiatkového úradu s platom 500 Euro čeliť miliardovým investíciám") . Magistrát a verejnosť (až na malé výnimky) očarená vizualizáciami novej Bratislavy sa iba nemo prizerajú. Zbúraniská veľké, ako celé historické centrum sú obohnané stavebnými plotmi, ktoré sa stávajú nositeľmi posolstva (a zárobkov za reklamu) o novej Bratislave a iných komerčných výrobkov.

Píše sa rok 2013, od búračiek ubehlo 5 rokov.  Okolo "hovoriacich plotov", pri  ktorých som  voľakedy zošliapaval  „ martensky" teraz jazdím autom po rozbitých cestách.  Outdorovej reklamy na nich je už toľko, ze vnímate iba nezrozumiteľný guláš farieb , tvarov a písmen. A za plotom o novej Bratislave, je kaldera plná vody, pripomínajúca morské oko a burina veľká ako prízemie paneláku, v ktorom som vyrastal.  Scéna ako z kultového filmu „Stalker" od Tarkovského.

V centre Ríma majú svetoznáme Forum Romanum, ktoré po páde Rímskeho impéria slúžilo ako kameňolom. Turisti sa kochajú pri troch stĺpoch , to je všetko čo z kultúrneho, hospodárskeho a administratívneho centra sveta ostalo. Viete čo má spoločné staroveký Rím, mesto miest a Bratislava, hlavné mesto Slovenskej republiky? - vykradnutú históriu.

PS:  Až tu nezústane stát na Kamennom kámen.

Je mi zle, že sa mesto púšťa do ďalšieho veľkolepého projektu „zahusťovania" mesta. Čaká Kamenné námestie s obchodným domom Prior a hotelom Kyjev  rovnaký osud , ako Bratislavský industriál?  Nebude význam slova Prior označovať začiatok búrania ďalšej kultúrnej stopy?  Keď sa pozerám na rozkradnutú,  chátrajúcu, mŕtvu kamennú budovu Kyjeva začínam sa cítiť ako na námestí Fóra Romana.

Vivat Barbaria.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?