Nežná revolúcia Márie Terézie.

Autor: Radko Mačuha | 17.11.2013 o 1:45 | (upravené 20.11.2013 o 16:05) Karma článku: 2,56 | Prečítané:  238x

17. Novembra si pripomíname 24 výročie Nežnej revolúcie, ktorá zrúcala nenávidené hradby tzv. železnú oponu medzi východom a západom, mezi kapitalizmom a komunizmom, aby sa konečne uvoľnil priestor pre nové výzvy. Možno rovnaké pocity zažívali aj obyvatelia Bratislavy 18 storočia, keď osvietená panovníčka Mária Terézia dala príkaz na strhnutie gotického mestského opevnenia, symbolu permanentného ohrozenia z neznámeho sveta, aby mesto a myslenie ľudí uvoľnila z kamenného zovretia a umožnila ďaľšiu expanziu. (Osvietenstvo bolo kultúrne hnutie, filozofický smer, životný postoj a dejinné obdobie s cieľom nahradiť názory opierajúce sa o náboženskú a politickú autoritu názormi, ktoré sú výsledkom činnosti ľudského rozumu a zároveň obstoja pred jeho kritikou)

Romantická fotokoláž opevnenia Bratislavy.Romantická fotokoláž opevnenia Bratislavy.Radko Mačuha

Prvá písomná zmienka  o Bratislavskom opevnení  súvisí s udelením mestskych privilégií, ktorých podmienkou bolo aj vybudovanie opevnenia, na ochranu meštanov a majetku. Bratislavské mestské hradby tak ako ich poznáme dnes pochádzajú z 13 storočia. Tvorila ich priekopa z južnej strany zavodnená, 2 pásy kamenného múru ( parkanový a hradobný), ktoré boli zosilnené baštami a polbaštami. Do mesta sa vstupovalo troma hlavnými bránami Michalskou zo severu, Vydrickou zo západu a Laurinskou od východu. Neskôr z južnej strany vybudovali ešte najmenšiu Rybársku bránu. Rozvojom strelných zbraní sa hradby častokrát stávajú hrobom miest, postupnou zmenou princípu vedenia vojen, hradby strácajú na význame. Plynule sa začleňujú do novej zástavby a mohutné brány sú asanované.                 Prikladám dobre spracované info hradbách http://www.geocaching.com/geocache/GC1KZE9_bratislava-city-walls?guid=6ddda9c0-d06b-46c2-8ada-c6cc73275e22

Keď sa hradby stávajú mostom.

Pri výstavbe mosta SNP bola zbúraná celá Židovská ulica. Na prekvapenie projektantov a pamiatkárov bola odhalená celá západná časť stredovekého mestského opevnenia, ktoré bolo následne v 80 rokoch zrekonštruované. V 90 rokoch opevnednie slúžilo verejnosti, lávkou ponad frekventovanú Staromestskú ulicu, ako najlogickejšia, pešia spojnica mesta a hradu. Od roku 2001 pre chýbajúce financie na údržbu sú hradby pre verejnosť zatvorené. Teraz po 12 rokoch chátrania prichádza Bratislavský okrášlovací spolok spolu s mestom s iniciatívou na opätovné sprístupnenie mestských hradieb a lávky ponad Staromestskú ulicu pre verejnosť. Na hradbách sa plánuje pravidelne usporadúvať eventy so stredovekým nádychom.    https://www.facebook.com/obnovme.hradby?fref=ts


Máme rok 2013, ubehlo 300 rokov od zbúrania stredovekých hradieb, no niektorí ľudia svojimi názormi akoby ostali zavretí za bránami gotického mesta, niesú otvorení novým myšlienkam (naši pamiatkári, ktorí nedokážu oceniť architektonické hodnoty  modernej architektúry, alebo naši developeri, ktorí cez čísla ziskov nevidia a potierajú genius loci verejného priestoru.

Súkromná "Železná opona".

24 rokov si užívame slobodu, no paradoxne slobodné podnikanie a súkromné vlastníctvo za čo sme v 89 na námestí štrngali sa nám stáva nepreniknuteľnou legislatívnou bariérou. V Bratislave ostavajú po invázii špekulatívnych developerov prázdne celé budovy a roky nevyužívané pozemky obohnané kilometrami stavebných plotov - novodobá železná opona, ktorá brzdí rozvoj mesta a znehodnocuje verejný priestor. Keby sa tak mohla vrátiť osvietená panovníčka a pomohla by vyslobodiť toto mesto od tohto obklúčenia. Mária Terézia mala toto mesto rada, aký vzťah máte k tomuto mestu vy páni poslanci a developeri ?

Krásny príklad ako sa dajú dočasne využiť prieluky v meste http://www.mobilnezahrady.sk/sk/

http://www.uzemneplany.sk/mestskezasahy-2011-kosice-projekt/31/kosicke-central-parky


PS: Mária Terézia bola reformátorka na vojenskej, politickej aj kultúrnej úrovni. Aj vďaka školským reformám našej panovníčky (základné školy sa stali povinné pre všetky vrstvy obyvaťeľstva), vám dnes môžem napísať a vy si môžete prečítať tento blog. Dňa 17. novembra bola pietnou spomienkou na krvavé potlačenie študentských nepokojov nacistami v roku 1939 odštartovaná zamatová revolúcia, preto okrem nežnej oslavovujeme.aj deň študenstva. Všetko o Márii Terézii http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ria_Ter%C3%A9zia

Pravda zvíťazí, Ďakujeme


Slovenská realita, keď sa klamstvo stáva pravdou, alebo Platónovo podobenstvo o jaskyni.

Predstavme si ľudí, ktorí bývajú v podzemnej jaskyni. Sedia chrbtom k vchodu a majú zviazané ruky i nohy, takže vidia len jaskynnú stenu. Za nimi je vysoký múr a za týmto múrom prechádzajú ľuďom podobné postavy, ktoré držia ponad okraj múru rozličné figúrky. Keďže za týmito figúrkami horí oheň, vrhajú na stenu jaskyne pohybujúce sa tiene. Jediné, čo ľudia v jaskyni vidia, je táto „tieňohra“. Sedia tu takto od narodenia a myslia si samozrejme, že tiene sú jediné, čo existuje.
Predstavme si teraz, že jednému z obyvateľov jaskyne sa podarí vyslobodiť. Najprv sa spýta sám seba, odkiaľ sa tie tiene na stene v jaskyni berú. Nakoniec sa mu podarí vymaniť z pút. Keď sa obráti, spočiatku je, pravdaže, od ostrého svetla oslepený. Aj pohľad na ostré obrysy figúrok ho oslepuje – veď doteraz videl stále len ich tiene. Ak by preliezol múr a vyškriabal sa popri ohni z jaskyne von, bol by oslepený ešte viac. Ale potom keby si pretrel oči, by videl, aké je všetko nádherné.                                                                                                                             Prvýkrát by videl farby a ostré kontúry. Videl by skutočné zvieratá a rastliny. Zbadá slnko na oblohe a pochopí, že ono dáva kvetom a zvieratám v prírode život, tak ako oheň v jaskyni spôsoboval, že bolo vidno tiene.Teraz by šťastný obyvateľ jaskyne mohol vybehnúť do prírody a tešiť sa z práve nadobudnutej slobody. Myslí však na všetkých tých, ktorí sedia v jaskyni. Preto sa vráti. A hneď ako tam príde, snaží sa ostatných obyvateľov jaskyne presvedčiť o tom, že tiene na jaskynnej stene sú len pohybujúcimi sa napodobneninami skutočných vecí. Ale nikto mu neverí. Ukazujú na stenu jaskyne a tvrdia, že to, čo tam vidia, je všetko, čo jestvuje. Napokon ho ubijú. (zdroj tahaky-referaty.sk)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?