Až tu nezústane stát na Kamennom kámen.

Autor: Radko Mačuha | 26.11.2013 o 0:27 | (upravené 26.11.2013 o 2:42) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  696x

Bol som na verejnej prezentácii  zámeru predaja Kamenného námestia.  Je to v podstate posledný krok, ktorého odobrením má byť následná "revitalizácia" tj. zastavanie celého priestoru medzi Dunajskou, Špitálskou a Rajskou ulicou.

Galleria Vittorio Emanuele v MiláneGalleria Vittorio Emanuele v Miláne

 

Samotné Kamenné nakoniec nehrá až takú rolu (investor má vypracovanú alternatívu aj bez Kamenného). Problémom ostáva samotný obchodný dom Prior a hotel Kyjev. Tento komplex budov sa má stať akýmsi jadrom celej štruktúry, ktorá má byť obstavaná polyfunkčnými objektami (bývanie, administratíva, shopping a zábava). Investor sa nenápadne prikláňa k alternatíve presklených pasáží obchodného centra typu Galleria Vittorio Emanuele v Miláne, to by ale musel asanovať odbornou verejnosťou oceňovaný komplex budov obchodného domu Prior. Ako sa Juraj Šaštinský- riaditel Lordship development vyjadril spoločnosť neráta z asanáciou obchodného domu rovnako ani fragmentov nájomných budov na Dunajskej a Rajskej ulici. Je ťažké si predstaviť ako bude tento architektonický zlepenec vyzerať. Má prebehnúť architektonická súťaž. Nízka atraktívnosť Kamenného námestia (odpudzujúce pouličné stánky, roztrúsená outdorová reklama, zanedbaná zeleň, bezdomovci) je dôsledkom ignorácie zo strany magistrátu, architektonický skvost Prior zas nevie prilákať dostatok nakupujúcich lebo prevádzkovateľ Tesco, hoci budovu pekne zrekonštruoval, ponúka "lowcostové" výrobky slabých značiek, chýba mu "food court", nedá sa tam zabaviť (kino) a absentuje podzemné parkovanie.

Osobne si myslím, že ak sa má zachovať hodnota Priora a rozhodne sa s výstavbou novej štruktúry, tak by sa malo jedine do hĺbky, alebo naopak do výšky s budovami na vysokých betónových, či oceľových nosníkoch s presklennou fasádou, aby bola zabezpečená svetelnosť priestoru a priehľady na samotný Prior. Stratíme tým však verejný priestor.

príklady vzdušnej zelenej architektúry

danube.jpg

interiér budovy River House v Pražskom Karlíne

atrium.jpg

interiér budovy Nile House, Praha, Karlín

strecha.jpg

Investor a mesto údajne zastupujú potreby ľudí, ktorí paradoxne na prezentácii ani neboli. Laická verejnosť je väčšinou ľahostajná k architektúre a všíma si iba široký sortiment tovarov, možnosti parkovania či neporiadok a zeleň na verejnom priestranstve. Je preto dôležité spolupracovať s nezávislími architektami , aby nám developer na tomto hodnotnom centrálnom priestore nepostavil ďalší Aupark.

lordship-maly.jpg

Palác Stromovka, Praha, Lordship development

PS: Keby bolo na mne, postavil by som iba podzemné garáže, po obvode Priora by som na miesto sklenených výplní sprevádzkoval kaviarne, reštaurácie a obchody otvorené do skultivovaného námestia a na terasu obchodného domu (možno krytú sklom) by som umiestnil kino, prípadne pódium pre kapely.

Ďakujem

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.


Už ste čítali?