Bratislavský Golem.

Autor: Radko Mačuha | 8.12.2013 o 23:18 | (upravené 9.12.2013 o 2:43) Karma článku: 6,92 | Prečítané:  583x

Golem (hebrejsky neúplná hmota) je mytologická postava židovskej kultúry.  Ide o bytosť vytvorenú z hliny, ktorá po vložení hesla tzv šému ožíva a slúži svojmu stvoriteľovi. Najznámejší golem je Pražský. Podľa starého zákona bol aj prvý človek Adam golemom, pokiaľ nezjedol jablko poznania. Golem bol bytosť veľká prekypujúca ohromnou silou.

 

Bratislava má tiež svojho golema, sídli na nábreží Dunaja,  hneď oproti mauzoléu Chatama Sofera http://www.chatamsofer.sk/sk/. Málokto vie, že hrobka Chatama Sofera je po múre nárekov druhým najsvätejším miestom  židovskej kultúry.

hrobka.jpg

pamätník (hrobka) Chatama Sofera

Chatam Sofer  1762 - 1839 (hebrejsky Moše Schreiber ) nazývaný tiež slnkom severu bol najvýznamnejší  Bratislavský židovský učenec 19. storočia. Narodil sa vo Frankfurte nad Mohanom ako Moše Schreiber, ešte počas jeho života ho prezývali posledný z posledných veľkých. Už ako trojročný začal chodiť do školy, bol veľmi talentovaný a mal cit pre štúdium židovského náboženstva. Netrvalo dlho a opustil rodičovský dom, aby sa naplno venoval štúdiu. V Bratislave pôsobil 33 rokov, napísal množstvo prác, založil vysokú rabínsku školu tzv Yešivu (v roku 1940 sa presťahovala do Jeruzalema), kde vychoval viac ako 120 žiakov, skladal i náboženské piesne. Radiť sa k nemu chodili osobnosti európskeho židovstva a z mesta spravil centrum tradičného židovského učenia v Európe. Nepripúšťal žiadne reformy, chcel zamedziť ich šíreniu, stal sa stelesnením tradičného židovstva. K miestu jeho posledného odpočinku prúdia stále zástupy pravoverných Židov a záujemcov o jeho osobnosť z celého sveta. Podľa židovského zvyku mu nenosia kvety, ale na štyri časti zložený papierik s napísanou prosbou, ktorý zaťažia kamienkom. S úctou čítajú slová vytesané v kameni: „Večná buď pamiatka na spravodlivého bohabojného muža, ktorý pokojne leží v tomto dome. Veľký učiteľ, ozdoba a pýcha mesta, okrasa svojho pokolenia, klenot medzi rabínmi, otec múdrych, pravdivý učenec, duchaplný, nesmierne vzdelaný, pýcha svojho pokolenia, služobník pána, náš učiteľ Moše Sofer, na večnú pamiatku." (zdroj školský časopis Dúha)

Chatam-Sofer.jpg

Chatam Sofer

Náš Bratislavský golem prvý krát ukázal svoju silu, keď svojou výškou nekompromisne zatienil svätyňu slnka severu a svojim širokým strohým chrbtom odrezal hradný kopec od Dunaja. River park vnímam ako jednopohľadovú architektúru. Zo strany nábrežia ide o celkom vydarený projekt, s pešou zónou plnou kaviarní a reštaurácii zaliatych južným slnkom http://www.riverpark.sk/sk/uvod. Projekt nestavil na centrálnom, prekrytom priestore shopping centra, ako Eurovea. Vychádza skôr z tradičnej uličnej štruktúry s centrálnym námestím  plným umenia (žial rôznej kvality). Tak ako je predná časť pozitívna a plná slnka, zadné trakty budov sú plné strohosti, fádnosti a arogancie, akoby to boli fasády do dvora. Stavba je výśkovo predimenzovaná a budovy mohli mať viac priehľadov na Dunaj. Zároveň  chýbajú bezbariérové prepojenia (podchod, nadchod) s druhou stranou štvorprúdovej cesty a električkovej traťe, chodci bezhlavo prechádzajú po koľajniciach, čím vznikajú kolízne situácie.  Na rozdiel od Pražského, náš golem nespí, je aktívny. Vo Vysokých Tatrách sa venuje hoteliérstvu, kúpeľníctvu a zimným športom , v Bratislave vlastní telku a banku a súčastne má rozbehnuté projekty Panorama city pri Eurovea a Nový Zuckermandel v podhradí. Napriek kontroverznosti niektorých projektov  vnímam tohoto golema ako prínos pre Bratislavu. Na rozdiel od iných developerov neobmedzuje mesto spiacimi projektami, ale stavia. Z tohoto pohľadu ho vnímam, ako menšie zlo.

stena.jpeg

predimenzovaná zadná strana river parku

dom.jpg

Slnečné nábrežie River parku s pešou zónou.

Golem potrebuje stálu prácu, inak sa v ňom nahromadí obrovská sila a začne ničiť všetko okolo seba. Treba len dúfať, že stvoriteľ Bratislavského golema je dostatočne rozvážny, aby mu pri budúcich projektoch vybral včas šém z hlavy a vyhol sa tak neželanému predimenzovaniu inak modernej stavby.

Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?